Rental Kikusui PWR2001L (0-40V 0-200A 2000W) Programmable Bench DC Power Supply
Prices shown are weekly rental rates.
You will be charged weekly until the items are returned
1 in stock (can be backordered)
Description
The PWR2001L (0-40V 0-200A 2000W) is part of the Kikusui PWR-01 series of high performance, compact, wide-range Programmable Bench DC power supplies. The series consists of 13 models in total with 4 maximum voltage outputs (L, ML, MH, and H) and 4 maximum power outputs (400W, 800W, 1200W and 2000W). With the PWR-01 series you can set sequences with an embedded CPU as well as analogue control. The series is equipped with LAN (LXI), USB, and RS232C as standard interfaces that are essential for system integration. The PWR-01 also features front-facing output terminals in addition to the rear terminals, variable internal resistance, bleeder ON/OFF functions, CC/CV priority switching function, synchronised operation, various protection functions and programmable internal memory.
Features:
  • Sequence function (supports triggered synchronisation)
  • Variable internal resistance function
  • LAN (LXI compliant) /USB/RS232X as standard interface
  • A virtual multi-channel bus (VMCB) function makes multi-channel operation more efficient
  • All models are equipped with front-facing output terminals as standard (maximum 10A)
  • Supporting universal input voltage (85V to 265V)
  • CONFIG setting shortcut function and display (up to three parameters can be registered)
  • Bleeder (sink) can be turned on/off, with an even stronger bleeder more setting available
  • Output-on/off delay function
  • Soft start/stop function
Product Images
Product Videos
Documentation
AC Input
Model PWR2001L PWR2001ML
Nominal input rating 100 Vac to 240 Vac, 50 Hz to 60 Hz, single phase 100 Vac to 240 Vac, 50 Hz to 60 Hz, single phase
Input voltage range 85 Vac to 265 Vac 85 Vac to 265 Vac
Input frequency range 47 Hz to 63 Hz 47 Hz to 63 Hz
Current (TYP)
100 Vac 28.0A 28.0A
200 Vac 14.0A 14.0A
Inrush current (MAX) 125A peak or less 125A peak or less
Power (MAX) 2800VA 2800VA
Power factor (TYP) 0.99 (input voltage: 100 V), 0.97 (input voltage: 200 V) 0.99 (input voltage: 100 V), 0.97 (input voltage: 200 V)
Efficiency (MIN) 75 % (TYP) 75 % (TYP)
Hold-up time for power interruption (MIN) 20 ms or more 20 ms or more
Output
Rating
Output voltage 40V 80V
Output Current 200A 100A
Output power 2000W 2000W
Voltage
Maximum settable voltage 42V 84V
Setting accuracy ± (0.05 % of set +0.05 % of rating) ± (0.05 % of set +0.05 % of rating)
Resolution 200mV 400mV
Using FINE, OUT OFF 10mV 10mV
Using FINE, OUT ON 1mV 1mV
When using a communication interface 1mV 1mV
Line regulation ±6 mV ±10 mV
Load regulation ±6 mV ±10 mV
Transient response 1 ms or less 2 ms or less
Ripple noise
p-p 50mV 70mV
rms 5mV 5mV
Rise Time
At full load 50 ms or less 50 ms or less
No load 50 ms or less 50 ms or less
Fall Time
No load 500 ms or less 500 ms or less
Maximum remote sensing compensation voltage (single line) 1.5V 4V
Temperature coefficient 100 ppm/°C 100 ppm/°C
Current
Maximum settable current 210A 105A
Setting accuracy ± (0.5 % of set +0.1 % of rating) ± (0.5 % of set +0.1 % of rating)
Resolution 1000mA 500mA
Using FINE, OUT OFF 100mA 100mA
Using FINE, OUT ON 10mA 10mA
When using a communication interface 10mA 10mA
Line regulation ±22 mA ±12 mA
Load regulation ±45 mA ±25 mA
Ripple noise rms 400mA 200mA
Rise time (TYP) At full load 50ms 50ms
Fall time (TYP) At full load 50ms 50ms
Maximum internal resistance that can be set 0.200 Ω 0.800 Ω